Direct naar inhoud

Onderzoek digitale en papieren afnames doorstroomtoets

Het CvTE onderzoekt welke factoren invloed hebben op verschillen in resultaten van de doorstroomtoets. Daarbij wordt onder andere gekeken naar de afnamevorm: maakt het verschil of leerlingen de toets op papier of digitaal maken? Vanuit de Leerling in beeld – doorstroomtoets werken we graag mee aan dit onderzoek naar papier en digitaal toetsen. 

Dit schooljaar kun je daarom deelnemen aan een onderzoek dat plaatsvindt binnen de proeftoets, in opdracht van het CvTE. Tijdens de proeftoets is het mogelijk om papier en digitaal te combineren: op de ene dag een papieren afname, op de andere dag een digitale. Je kiest voor de gecombineerde afname, en je geeft met één vinkje toestemming voor het delen van de onderzoeksgegevens met CvTE. Op deze pagina lees je meer over het onderzoek papier-digitaal voor de Leerling in beeld – doorstroomtoets.

Het onderzoek in het kort

  • Doel– Onderzoeken of er verschillen zijn tussen papieren en digitale afnames van de doorstroomtoets, zodat de landelijke vergelijkbaarheid en normering verder versterkt kan worden.
  • Voor wie? – Leerlingen in groep 8 die deelnemen aan de Leerling in beeld - doorstroomtoets.
  • Wanneer? – van14 september tot en met 25 september 2026.  

Waarom dit onderzoek?

Voor een eerlijke vergelijking tussen toetsaanbieders is het belangrijk om te begrijpen of en hoe afnamevorm doorwerkt in de resultaten. Door in één onderzoek zowel papieren als digitale afnames te verzamelen, kan het CvTE verschillen tussen beide vormen nauwkeurig analyseren en eventuele effecten meenemen in de landelijke normering. 

Ervaar beide afnamevormen samen met je leerlingen

Een unieke mogelijkheid voor alleen deze proeftoetsperiode in 2026: een combinatie van een papieren en een digitale afname van de proeftoets. De ene afnamedag maken je leerlingen een digitale toets, de andere afnamedag een papieren toets. Een mooie kans om direct te ervaren hoe beide vormen werken en wat het betekent voor je leerlingen.  
 
Deelname aan de gecombineerde afname kan alleen door toestemming te geven voor het delen van volledig geanonimiseerde leerlinggegevens met het CvTE. Via de button op deze pagina meld je je eenvoudig aan, daar zet je ook het vinkje voor de toestemming.  

Aanmelden

Alleen papier of digitaal?

Liever alleen met papier of alleen digitaal meedoen aan de proeftoets? Dat kan natuurlijk ook. En in dat geval is het fijn als je ook toestemming geeft voor het delen van de volledig geanonimiseerde leerlinggegevens. Deze gegevens zijn namelijk ook waardevol voor het onderzoek naar de afnamevorm van de doorstroomtoets.  

Zo doe je mee

Deelname aan het onderzoek is heel eenvoudig: je hoeft als school alleen één vinkje te zetten voor akkoord op het delen van volledig geanonimiseerde leerlinggegevens met het CvTE. 

Wil je geen toestemming geven voor het delen van deze gegevens met het CvTE? Dan kun je wel gewoon deelnemen aan de proeftoets met een volledig papieren of volledig digitale afname, maar niet aan het onderzoek naar papier en digitaal toetsen vanuit het CvTE in de gecombineerde afname 

Klas primair onderwijs

Whitepaper papier en digitaal toetsen

Wat weten we nu écht over de verschillen tussen digitaal en papier toetsen? Onze collega Jacqueline Visser schreef een whitepaper over dit onderwerp. Zo maak jij de keuze die bij jouw onderwijs past.

Download whitepaper
Medewerker aan telefoon

Kunnen we je helpen?

Stel je vraag via onze kanalen of kijk in de veelgestelde vragen.
Voor scholen: Vergeet niet om het brinnummer bij de hand te hebben en/of in de mail te vermelden, zodat we jouw vraag sneller kunnen behandelen!

Bereikbaar Ma t/m vr 08.30 tot 15.00 uur
Bellen (026) 352 11 11
E-mail klantenservice@cito.nl

Zoeken